Atlas Copco XAMS 287 Kompresör

Atlas Copco XAMS 287 8,6bar nominal etkin çalışma basıncına göre üretilmiş, ses yalıtımlı, tek aşamalı, yağ enjeksiyonlu bir vidalı kompresördür.

Kompresör; Kompresör muhafazasında bilyeli ve makaralı yataklara monte edilmiş burgulu tip iki rotor bulunur. Motorla çalıştırılan erkek rotor fdişi rotoru çalıştırır. Kompresör titreşimsiz hava verir. Yalıtım, soğutma ve yağlama amaçlarıyla enjeksiyon yağı kullanılır.

Kompresör yağ sistemi; Yağ hava basıncıyla itilir. Sistemde yağ pompası yoktur. Yağın içindeki hava hava/yağ tankının içinde önce santrifüj gücüyle, ikinci olarak da yağ ayırma elemanı ile çıakrılır. Tankta bir yağ seviye göstergesi sağlanmıştır.

Düzenleme; Kompresörde sürekli düzenleme sistemi ve boşaltma düzeneğine entegre edilmiş bir boşaltma valfi sağlanmıştır. Valf çalışma sırasında hava deposu basıncıyla açılır. Hava tüketimi arttığında hava deposu basıncı artar, düştüğünde düşer.

Soğutma Sistemi; Motor bir su soğutucusu ile, kompresör grubu ise yağ soğutucu ile donatılmışlardır. Bu sistem dizel motora akuple fan ile sağlanmaktadır. Soğutma havası, motor tahrikli çalışan bir fan vasıtası ile sağlanmaktadır.