Atlas Copco XAHS 186 Kompresör

Atlas Copco XAHS 186 ses izolasyonu ile donatılmış tek kademeli, yağ enjeksiyonlu, seyyar vidalı bir hava kompresörüdür ve 12 barlık normal bir etkin çalışma basıncı için üretilmiştir.

Kompresör; Element grubu vida tipi iki adet rotordan meydana gelmiştir. Dizel motor tarafından tahriki sağlanan erkek rotor, dişi rotoru tahrik etmektedir. Erkek rotorun dişi tahrik etmek üzere dört adet çıkıntısı ve dişi rotorun da erkek rotordan tahrik almak için altı adet kanalı vardır. Elementte yağ enjeksiyonu; sızdırmazlık, soğutma ve yağlamada kullanılır.

Kompresör yağ sistemi; Yağ, hava basıncı ile itilmektedir. Sistemde yağ pompası mevcut değildir. Yağın havadan ayrıştırılması birincil olarak santrifüj kuvveti ile hava tankında, ikincil olarak da yap separatör filtresi ile gerçekleştirilmektedir. Hava tankında yağ seviye göstergesi mevcuttur.

Regülasyon; Sistemde hava üretimini hava tüketimi ile sürekli uyumlandıran bir düzenleme valfi mevcuttur. Bu valf, kompresör elementinin çıkış basıncı ile kapanır ve kompresör stop ettiğinde hava tankı basıncı vasıtasıyla açılır. Hava tüketimi arttıkça, hava tankındaki basınç düşer. Hava tankındaki bu basınç değişimleri, unloader ve motor hız regülatörüne etki edecek olan regülasyon valfi tarafından algılanır ve dolayısıyla hava tüketimi ile üretimi dengelenir.

Soğutma Sistemi; Motor bir su soğutucusu ile, kompresör grubu ise yağ soğutucu ile donatılmışlardır. Bu sistem dizel motora akuple fan ile sağlanmaktadır. Soğutma havası, motor tahrikli çalışan bir fan vasıtası ile sağlanmaktadır.